Oceń
Paryż to stolica i zarazem najludniejsze miasto Francji. Położony jest w północnej części kraju, tuż nad Sekwaną. Każdego roku to niezwykłe miejsce odwiedzają prawdziwe tłumy turystów. Nie ma się zresztą co dziwić, bo "miasto zakochanych" - jak jest przez wielu nazywane - oferuje wiele atrakcji.
Warto też wspomnieć, że Paryż bardzo często pojawia się w różnorakich rankingach. Nierzadko figuruje jednak nie tylko w tych "pozytywnych" zestawieniach, takich jak "najbardziej romantyczne stolice w Europie" czy "najlepsze miasta świata", ale również w tych, które z założenia mają zniechęcić turystów do obierania danego kierunku. Jakiś czas temu na przykład Paryż został wybrany "najbardziej rozczarowującym miastem na świecie".
O tym, czy rzeczywiście zasłużył na to miano, najlepiej dowiedzieć się samemu. Jak? Oczywiście obierając Paryż jako kierunek swojego urlopu. A my pomożemy wam jak najlepiej zwiedzić to wyjątkowe miasto. Poniżej znajdziecie krótki przewodnik po Paryżu.
Montmartre - dzielnica artystów
Pewnie wiele osób spodziewało się, że zaczniemy od Wieży Eiffla. Te atrakcję zostawmy sobie jednak "na deser", a teraz weźmy na tapet Montmartre. To historyczna dzielnica Paryża, nazywana dzielnicą artystów. Wznosi się na wzgórzu w północnej części miasta. Kiedyś była to główna siedziba paryskiej bohemy. Mieszkały i tworzyły tu takie sławy jak Vincent van Gogh, Pablo Picasso, Dalida czy Fryderyk Chopin. Choć od tego czasu sporo już minęło, a Montmartre jest obecnie silnie ukierunkowana na turystykę, nadal w wielu miejscach można poczuć niepowtarzalny klimat tamtych lat.
Na Montmartre aż roi się od starych kamienic, krętych, brukowanych uliczek i wąskich przejść. Praktycznie na każdym kroku znajduje się jakaś miła knajpka. Można tu też znaleźć lokalnych artystów, którzy za drobną opłatą z przyjemnością wykonają nasz portret.
Zobacz także: Najlepsze kraje na wakacje z dziećmi w 2023 roku. Tam warto jechać na rodzinny urlop
Co warto zobaczyć w Montmartre? Oto najważniejsze atrakcje i zabytki artystycznej dzielnicy Paryża:
- Bazylika Sacre Coeur – zlokalizowana jest na szczycie wzgórza Montmartre. Zaprojektował ją Paul Abadie. Co ciekawe, w wieży północnej znajduje się jeden z najcięższych dzwonów na świecie. „Savoyarde”, jak jest nazywany, waży około 19 ton. Nieco poniżej wejścia do bazyliki znajduje się taras widokowy, skąd rozpościera się niezwykły widok na miasto. To obowiązkowy punkt na mapie turystycznej Paryża.
- Place du Tertre – to właśnie tu tworzy najwięcej lokalnych artystów. Miłośnicy sztuki mogą też wybrać się do oddalonego o zaledwie kilka metrów od placu muzeum; obiekt w całości poświęcony jest Salvadorowi Dali.
- Ściana miłości – to bez wątpienia jeden z najsłynniejszych murali w Paryżu, a może i na całym świecie. Napisane jest na nim „kocham cię” w 250 różnych językach. Le Mur des je t’aime znajduje się przy stacji Abbesses.
- Plac Pigalle – zwany „dzielnicą czerwonych latarni”. Do końca lat 40. znajdowały się tam liczne domy publiczne. Obecnie roi się tam od sex-shopów.
- Moulin Rouge – u podnóża Montmartre na wspomnianym Placu Pigalle znajduje się słynny kabaret, w którym od lat organizowane są niezwykłe przedstawienia taneczne. Występujący na scenie artyści ubrani się w wymyślne, kolorowe stroje. Tancerki często też pojawiają się topless. Jeżeli chcesz podziwiać popis kankana na żywo, pamiętaj o wcześniejszym zarezerwowaniu biletu. Ze znalezieniem kabaretu raczej nie powinieneś mieć problemu – nad wejściem góruje ogromny czerwony młyn.
Katedra Notre Dame
To jedna z najsłynniejszych katedr na świecie. Rozpoznawalność zyskała m.in. dzięki powieści francuskiego pisarza Victora Hugo pt. „Dzwonnik z Notre-Dame”. Obiekt ten znajduje się w 4. dzielnicy Paryża. Jego budowę rozpoczęto w XII wieku, a prace nad nim trwały niemal 200 lat.
15 kwietnia 2019 roku w godzinach wieczornych media na całym świecie obiegła niespodziewana wiadomość – w Notre Dame wybuchł pożar. Rozprzestrzeniający się ogień spowodował ogromne zniszczenia. Obecnie trwa odbudowa świątyni. Plan zakłada, że katedra ponownie zostanie otwarta dla turystów w 2024 roku.
Zobacz także: Wybrano najlepsze miasta na świecie. W zestawieniu pojawił się też polski akcent
Łuk Triumfalny
Łuk Triumfalny znajduje się na placu Charles-de-Gaulle w 8. dzielnicy Paryża. Został zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku na zlecenie cesarza Napoleona I, aby uczcić walczących i poległych za Francję w czasie wojen napoleońskich oraz rewolucji francuskiej.
W środku pomnika znajduje się niewielkie muzeum poświęcone historii jego budowli. Na dachu natomiast rozciąga się sporych rozmiarów taras widokowy, z którego można podziwiać miasto. Za tę przyjemność trzeba jednak zapłacić. Bilet dla osoby dorosłej to koszt w wysokości około 12 euro (ok. 60 zł). Z kolei dzieciom poniżej 18. roku życia, obywatelom Unii Europejskiej w wieku 18-25 lat oraz osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom przysługuje darmowe wejście. Mimo dość wysokiej ceny za wejściówkę, bardzo polecamy tę atrakcję.
Warto wspomnieć, że w 2021 roku Łuk Triumfalny w Paryżu został opakowany folią. Pomnik owinięto nadającym się do recyklingu prolipropylenem. Prace nad instalacją trwały kilka dni i wzięło w nich udział niemal 100 osób. Koszt przedsięwzięcia wyniósł 14 mln euro. Autorem instalacji był amerykański artysta bułgarskiego pochodzenia Christo Wladimirow Jawaszew.
Luwr i szklana piramida
Będąc w Paryżu, warto też zwiedzić Luwr położony w 1. dzielnicy. Kiedyś był to pałac królewski, a obecnie mieści się tam muzeum sztuki. I to jedno z największych oraz najczęściej odwiedzanych na świecie. W budynku znajduje się ponad 350 tys. eksponatów, ale zwiedzającym udostępniono tylko około 10 proc. wszystkich dzieł. Wśród najsłynniejszych wymienić można m.in. Mona Lisę Leonarda da Vinci, Wenus z Milo (Alexandros of Antioch), Nike z Samotraki czy obraz Wolność wiodąca lud na barykady (Eugène Delacroix). Za bilet do Luwru trzeba zapłacić około 15 euro (ponad 70 zł).
Na dziedzińcu Luwru znajduje się szklana piramida, która została zbudowana z inicjatywy prezydenta kraju Françoisa Mitterranda. Ma ponad 21 m wysokości i waży 180 ton. Choć początkowo budziła ona spore kontrowersje, to obecnie jest jednym z symboli Paryża. Mało kto wie, że piramida ta jest jedną z czterech – pozostałe otaczają dziedziniec Cour Napoleon.
Zobacz także: Tak podróżowaliśmy w 2022 roku. Pasażerowie z Polski odwiedzili w sumie 157 krajów
Miłośnicy sztuki mogą też odwiedzić muzeum Orsay położone na lewym brzegu Sekwany. Znajdują się tam dzieła takich artystów jak Vincent van Gogh, Édouard Manet, Claude Monet czy James McNeill Whistler. Sporą popularnością wśród turystów cieszy się również muzeum sztuki współczesnej w Centre Georges Pompidou.
Księgarnia Shakespeare and Company
Mniej znaną, ale równie zachwycającą atrakcją Paryża jest księgarnia Shakespeare and Company. Zlokalizowana jest na lewym brzegu Sekwany, tuż obok wspomnianej już katedry Notre Dame. To prawdziwy raj dla wszystkich moli książkowych. Można tam znaleźć tysiące dzieł mniej i bardziej znanych pisarzy. Jednak nie o same książki tam chodzi.
To jedna z tych księgarni "z duszą". Skrzypiąca podłoga, kolorowe fotele, napisy na ścianach, maszyna do pisania - to wszystko tworzy niepowtarzalny klimat tego miejsca. Na piętrze znajduje się też pianino, z którego mogą korzystać goście. Zatem przy odrobinie szczęścia - jeżeli spotkacie w księgarni jakiegoś muzyka - będziecie mogli rozsiąść się na wygodnej sofie i rozkoszować się dźwiękami w otoczeniu wybitnych powieści.
Pierwsza księgarnia Shakespeare and Company została otwarta w 1919 roku przez Sylvię Beach. Szybko stała się popularnym miejscem spotkań znanych pisarzy. Przesiadywali tu tacy artyści jak James Joyce, Ernest Hemingway czy F. Scoot Fitzgerald. Niewiele ponad 20 lat później, a dokładnie w 1941 roku, miejsce to zostało zamknięte. Jednak już w 1951 r. Amerykanin George Whitman wznowił działalność księgarni. Początkowo nazwał ją Le Mistral, ale szybko wrócił do Shakespeare and Company.
Tuż obok księgarni znajduje się kawiarnia. W lokalu tym poza kawą i herbatą serwowane są również niewielkie dania oraz desery.
Pigalle Basketball
Takiego boiska do koszykówki z pewnością nigdy nie widzieliście. Pigalle Basketball, jak nazywa się ta wyjątkowa atrakcja, znajduje się pomiędzy dwoma kamienicami, niedaleko placu Pigalle. Miejsce to zachwyca swoją kolorystyką. Przychodzą tu nie tylko fani kosza, ale również influencerzy, którzy chcą sobie zrobić fotki na oryginalnym tle. Boisko zostało stworzone przy współpracy firmy Nike oraz agencji fotograficznej ILL-Studio.
Zobacz także: Tych miejsc szukaliśmy w wyszukiwarce lotów w 2022 roku najczęściej. Google opublikował listę
Galeria Lafayette
Galeria handlowa jako atrakcja Paryża? Choć brzmi to dość absurdalnie, to wcale takie nie jest. Lafayette jest jednym z najsłynniejszych tego typu obiektów na całym świecie. Wnętrze galerii zachwyca. Niektórzy twierdzą, że przypomina operę bez sceny lub teatr. I rzeczywiście trochę tak jest. Budynek ten ma aż dziesięć pięter, a jego dach wieńczy ogromna kopuła.
Co więcej, na dachu galerii Lafayette znajduje się duży taras widokowy. Można z niego podziwiać panoramę Paryża. Doskonale stamtąd widać m.in. Operę Garnier, a także Wieżę Eiffla.
Wieża Eiffla
Na koniec symbol Paryża, czyli Wieża Eiffla. To najwyższa budowla miasta. Zlokalizowana jest tuż nad Sekwaną, na krańcu Pola Marsowego. Wieżę zbudowano w 1889 roku z okazji paryskiej wystawy światowej. Miała zademonstrować potęgę Francji oraz poziom wiedzy tutejszych inżynierów. Co ciekawe, "żelazna dama", która mierzy około 324 m, początkowo miała stać przez 20 lat, a potem zostać rozebrana. Tak się jednak - na szczęście - nie stało.
Wieża Eiffla czynna jest przez cały rok. Żeby dostać się na taras widokowy, trzeba mieć bilet. Cena wejściówki zależy od tego, czy chcemy wjechać windą czy samemu pokonać kilkaset stopni. Oczywiście druga opcja jest znacznie tańsza - "spacer" będzie nas kosztował około 11 euro, czyli ok. 52 zł (bilet normalny). Jednak w ten sposób można dostać się tylko na drugie piętro.
Jeżeli interesuje nas szczyt, to jedyną opcją, żeby tam dotrzeć, jest skorzystanie z windy. Za wjazd na samą górę i zjazd trzeba zapłacić ponad 28 euro (ok. 132 zł). Można również nabyć bilet łączony (wejście schodami na 2. piętro, a potem wjazd windą na szczyt), który kosztuje 21,50 euro, czyli ok. 101 zł.
RadioZET.pl
Oceń artykuł