,

Polka od 15 lat mieszka w Szkocji. Opowiada, za co kocha ten kraj

13.01.2023 12:39

Iza Sadowska od niemal 15 lat mieszka w Szkocji. W najnowszym odcinku podcastu podróżniczego „Na walizkach” Polka opowiedziała nam o najpiękniejszych miejscach tego regionu, wyjaśniła, czym jest haggis i zdradziła, czy rzeczywiście Edynburg jest jednym z najbardziej nawiedzonych miejsc Europy.

Izabela Sadowska
fot. mat. prywatne

Szkocja obejmuje północną część Wielkiej Brytanii oraz trzy archipelagi – Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Łącznie do Szkocji należy około 790 wysp, z których tylko ok. dziewięćdziesięciu jest zamieszkałych. Na tzw. nizinach na południu kraju ma swój dom Izabela Sadowska. Polka żyje w Szkocji od 15 lat. Od dekady pracuje w branży turystycznej. Obecnie jest licencjonowaną przewodniczką po tym kraju.

Produkcja whisky, zamki i piękna natura

Kiedy słyszymy hasło „Szkocja”, przychodzą nam na myśl przede wszystkim zamki, jeziora, owce (których żyje tu więcej niż ludzi) i produkcja whisky. Postanowiliśmy zapytać Izę, z czego jeszcze słynie ten niezwykły region.

- Ja bym powiedziała, że przede wszystkim z pięknej natury. Oczywiście Edynburg czy Glasgow są miastami, w których możemy znaleźć bardzo interesujące muzea, ale jak wyjedziemy poza te główne miejscowości, to mamy wspaniałą przyrodę. Jest dużo turystyki opartej na tym, że ludzie chcą oglądać ptaki albo ssaki morskie – wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Zobacz także: To wielkie jezioro może zniknąć w ciągu pięciu lat. Naukowcy biją na alarm

Szkocja
fot. mat. prywatne

Dodaje, że będąc w Szkocji, warto odwiedzić również wspomniane już wcześniej wyspy. Szczególnie że można się na nie bardzo łatwo dostać, zarówno samolotem, jak i promem. „Później, jeśli chcemy zwiedzać wyspy, warto mieć wypożyczony samochód. Wiem, że to często przeraża kierowców, ponieważ jest lewostronny ruch. Natomiast w Szkocji bardzo łatwo się jeździ, bo wszyscy respektują prawo i jeżdżą spokojnie” – zdradza Iza.

Nawiedzony Edynburg

Kilka miesięcy temu wydawnictwo podróżnicze TimeOut opublikowało ranking najlepszych miast świata 2022 roku. Pierwsze miejsce w zestawieniu zajął Edynburg. Doceniono przede wszystkim piękno stolicy Szkocji, a także bogatą ofertę atrakcji kulturalno-rozrywkowych. Zwrócono też uwagę na to, że miasto bez problemu można zwiedzić pieszo.

- To jest prawda. To centrum łatwo można sobie zwiedzić pieszo, bo Edynburg nie jest taką ogromną metropolią. To też powoduje to, że tutaj się bardzo przyjemnie żyje. Ludzie tutaj często mówią, że miasto jest wystarczająco duże, żeby mieć atrakcje, ale jednocześnie jest wystarczająco małe i wciąż można spotkać przez przypadek znajomych na ulicy - komentuje nasza rozmówczyni.

Szkocja
fot. mat. prywatne

Co ciekawe, niektórzy twierdzą, że Edynburg jest też jednym z najbardziej nawiedzonych miast Europy. Podobno straszy m.in. w zamku, na cmentarzu Greyfriars czy w Mary King’s Close. Część zwiedzających czuje się w tych miejscach źle, mają zdarzać się nawet zasłabnięcia.

- Słyszałam o tym. Ale muszę się przyznać, że ja się troszeczkę tego boję, dlatego unikam tych miejsc. Natomiast od wielu osób rzeczywiście słyszałam te historie. Parę lat temu oprowadzałam taką wycieczkę z Hiszpanii. Jeden mężczyzna z grupy był słynnym pisarzem, który zajmuje się głównie UFO. Druga pani natomiast była pisarką specjalizującą się w tematyce duchów, a trzeci pan był z Discovery Channel. I oni przyjechali z całymi taki aparatami do mierzenia energii. Głównie chodziliśmy po cmentarzach i rzeczywiście zapewniali mnie, że mieli dziwne rezultaty na tym sprzęcie i że jest to jeden z takich regionów, który słynie z tego – zdradza Iza.

Najobrzydliwsza potrawa świata

Jednym ze specjałów szkockiej kuchni jest haggis. Mieszkańcy kraju go uwielbiają, ale przez niektórych turystów uważany jest za jedną z najbardziej obrzydliwych potraw na świecie. Haggis przygotowuje się z owczych podrobów, wymieszanych m.in. z cebulą, tłuszczem, mąką owsianą i różnego rodzaju przyprawami.

Tradycyjnie to było zaszyte i duszone w owczym żołądku, ale obecnie często się używa takich sztucznych osłonek. Jest to dosyć pikantne, ma taką orzechową konsystencję  – tłumaczy nasza rozmówczyni.

Iza Sadowska dodaje, że w szkockiej kuchni jest też bardzo dużo zup. Popularne są m.in. z wędzonych ryb, ze śmietaną czy porem. Kraj ten, jak twierdzi Polka, ma też bardzo dobrą jakość produktów spożywczych. Eksportuje świetnej jakości baraninę, dziczyznę, owoce morza, a także ryby.

Jacy są Szkocji?

Izę postanowiliśmy zapytać też o to, jacy są mieszkańcy Szkocji. Okazuje się, że to niezwykle otwarty i tolerancyjny naród. „W Szkocji jest nie do pomyślenia, żeby ktoś na przykład skomentował czyjś wygląd w jakikolwiek sposób. Tak naprawdę można nawet złożyć skargę na policję, jeśli ktoś coś takiego zrobi. To są nasze osobiste sprawy. Nasze ciało, nasza religia, nasze zarobki itd. Jest tutaj taka bardzo duża niezależność” – mówi Iza.

Zobacz także: Wybrano najlepsze miasta na świecie. W zestawieniu pojawił się też polski akcent

Szkocja
fot. mat. prywatne

Z Polką porozmawialiśmy też m.in. o kilcie, czyli narodowym stroju szkockim, a także o słynnym potworze z Loch Ness. Iza opowiedziała nam również, kiedy najlepiej odwiedzić ten wyjątkowy region oraz zdradziła, jakie są plusy i minusy życia w tym kraju.

RadioZET.pl

Logo radiozet Dzieje się