Obserwuj w Google News

Powstała nowa wyspa. Wyłoniła się z oceanu w wyniku podwodnej erupcji

2 min. czytania
09.11.2023 14:39
Zareaguj Reakcja

W Japonii pojawiła się nowa wyspa. Wyłoniła się ona z Pacyfiku w wyniku erupcji podmorskiego wulkanu. Skrawek lądu o średnicy 100 metrów uformował się w pobliżu wyspy Iwoto.

W Japonii powstała nowa wyspa
fot. Associated Press/East News

Jak informuje brytyjski dziennik "Guardian", nowa wyspa powstała w japońskim archipelagu Ogasawara. Jej powstanie to skutek erupcji podwodnego wulkanu, a dokładnie interakcji między wodą i magmą. Na razie nie wiadomo, jaka przyszłość czeka nową wyspę.

Redakcja poleca

Japonia. Nowa wyspa wyłoniła się z oceanu

Powstanie wyspy śledził prof. Fukashi Maeno z instytutu badań nad trzęsieniami ziemi na uniwersytecie w Tokio. "Kłęby dymu i popiołu o wysokości ponad 50 metrów powiększały się z każdą minutą podczas erupcji pod koniec października. W powietrzu przelatywały kawałki skał, a w morzu pływały smugi brązowego pumeksu" – opowiadał naukowiec agencji Kyodo.

Prof. Maeno potwierdził, że nowa wyspa powstała w wyniku tzw. erupcji freatomagmatycznej – wybuchu wulkanu wynikającego z interakcji pomiędzy magmą i wodą. Jej wyłonienie się potwierdza, że obszar w rejonie wyspy Iwoto znów stał się terenem takiej aktywności.

Nowa wyspa może się powiększyć i zmienić kształt, jeśli erupcje się powtórzą. Równie dobrze może się jednak zdarzyć, że zniknie pod wpływem fal i prądów morskich. W tym samym rejonie w latach 1904, 1914 i 1986 pojawiały się wyspy, ale wszystkie uległy erozji - kawałki skały i popiół, z których powstały, nie przetrwały ciągłych uderzeń fal. Inna nowa wyspa powstała w 2021 roku koło Iwoto, około 1200 km na południe od Tokio.

Japonia zyskuje nowe wyspy, ale też traci już istniejące. Około 2018 roku niezauważenie znikła niezamieszkała wyspa Esanbe Hanakita Kojima, która leżała 500 metrów na wschód od wybrzeży Hokkaido. Jej zniknięcie odkrył pisarz Hiroshi Shimizu, autor książki o japońskich "ukrytych wyspach", gdy udał się w ten rejon, aby szukać inspiracji do kolejnej części książki.

Źródło: Radio ZET/PAP

Nie przegap