Obserwuj w Google News

Ta plaża na Malediwach wygląda magicznie. Woda świeci tu na niebiesko

2 min. czytania
17.11.2022 11:07
Zareaguj Reakcja

Ta plaża na Malediwach prezentuje się naprawdę magicznie. Na pierwszy rzut oka wygląda tak, jakby spadło na nią tysiące gwiazd. Nie jest to jednak efekt magii czy przeróbek w Photoshopie. Ten wyjątkowy widok jest zasługą samej natury. Już same zdjęcia robią ogromne wrażenie. 

Świecąca plaża na Malediwach
fot. Shutterstock

Malediwy uznawane są za jedno z najpiękniejszych i najbardziej rajskich miejsc na świecie. Ten wyspiarski kraj położony na Oceanie Spokojnym może pochwalić się szerokimi, białymi plażami, błękitnymi lagunami oraz egzotyczną przyrodą. Popularną "pocztówką" z tego miejsca są  też luksusowe domki położone na wodzie. Czasem na tym niezwykłym archipelagu wysp można zobaczyć jedno z najbardziej magicznych zjawisk na świecie – świecącą na niebiesko plażę.

Redakcja poleca

Malediwy. Ta niezwykła plaża świeci na niebiesko

Ta niezwykła plaża znajduje się na wyspie Vaadhoo, w atolu Raa. Zjawisko świecącego na niebiesko oceanu występuje raczej rzadko, ale ci, którzy mają okazję zobaczyć to na własne oczy, nie kryją swojego zachwytu.

Za magiczny efekt "błyszczącej" plaży odpowiadają mikroskopijne organizmy, planktony, które pod wpływem ruchu otoczenia i "stresu" (przepływających obok ryb, skorupiaków czy po prostu ruchu ludzkich stóp) zaczynają świecić. Jest zjawisko bioluminescencji, które występuje u wielu żywych organizmów, m.in. grzybów, bakterii, owadów, stawonogów, ryb czy mięczaków. Unoszące się na wodzie organizmy wydzielają niebieską poświatę, by po prostu odstraszyć lub też odwrócić uwagę swoich naturalnych wrogów.

Dzięki obecności planktonów na wyspie Vaadhoo na Malediwach na połyskują nie tylko morskie fale, ale również piasek. Już same zdjęcia tego zjawiska robią ogromne wrażenie.

Bioluminescencja występuje wyłącznie w cieplejszych wodach przybrzeżnych. Warto podkreślić, że zjawisko widoczne jest tylko w nocy, ponieważ stworzenia mają wbudowany zegar biologiczny i nie świecą w ciągu dnia - nawet jeśli są umieszczone w ciemnej przestrzeni lub pojemniku.

Widok świecącej na niebiesko plaży można zaobserwować nie tylko na Malediwach, ale także m.in. w Nowej Zelandii czy USA. 

RadioZET.pl

Najpiękniejsze miejca na świecie
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock