Obserwuj w Google News

Ta trasa rowerowa biegnie przez środek jeziora. Turyści uwielbiają to miejsce

2 min. czytania
23.05.2023 14:24
Zareaguj Reakcja

Ta niezwykła atrakcja każdego roku przyciąga tysiące turystów. "Cycling through Water" to ścieżka rowerowa biegnąca przez środek jeziora w belgijskiej prowincji Limburgia. Trasa o długości niemal 200 metrów została niejako "zatopiona" poniżej poziomu wody, co tworzy spektakularny efekt. Do sieci regularnie trafiają zdjęcia i nagrania ukazujące tę atrakcję. 

Belgia. Trasa rowerowa pośrodku jeziora
fot. Twitter/The Independent Ghana

Prowincja Limburgia w północno-wschodniej Belgii słynie jako idealny kierunek dla rowerzystów. Na dwóch kółkach można przemierzyć cały kraj - od wybrzeża aż po góry. W regionie stworzono ponad 2 tys. km tras rowerowych i co krok dostępne są wypożyczalnie rowerów. Tutaj też znajduje się park Bokrijk, w którym w 2006 roku powstała ścieżka biegnąca przez środek jeziora. Atrakcja od lat bije rekordy popularności.

Redakcja poleca

"Cycling Through Water". Rowerem przez środek jeziora

Architekci stworzyli w Belgii trasę rowerową "zatopioną" poniżej poziomu wody, ale która nie dzieli jeziora. Postanowili zrezygnować z typowego rozwiązania, jakim jest kładka czy most nad taflą wody. Chcieli, aby ingerencja w przyrodę parku Bokrijk była jak najmniejsza.

"Cycling through Water" ma 212 metrów długości i 3 metry szerokości. Konstrukcja została umieszczona na specjalnych palach, dzięki czemu "betonowy korytarz" nie hamuje swobodnego przepływu wody w zbiorniku. Ścieżkę wyłożono jednocześnie specjalnymi antypoślizgowymi płytkami, aby zapewnić większe bezpieczeństwo dla turystów.

Przegrody, oddzielające od siebie dwie części jeziora, mają wysokość około 160 centymetrów, co umożliwia rowerzystom obserwowanie tafli jeziora znajdującego się niemal na wysokości oczu. Dzięki tej unikalnej konstrukcji obserwowani z odległości rowerzyści wyglądają, jakby przejeżdżali przez wodę. Widok jest naprawdę spektakularny, co potwierdzają publikowane w internecie zdjęcia i nagrania.

Zobacz także:  Najdłuższa promenada w Polsce już otwarta. Biegnie kilkanaście metrów od Bałtyku

Ścieżka jest dostępna nie tylko dla rowerzystów, ale też spacerowiczów i biegaczy. Od momentu otwarcia, czyli 17 lat temu, cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród turystów, ale też mieszkańców. 

W 2017 roku ścieżka została uznana za najpopularniejszą trasę rowerową w Belgii. Z kolei w 2018 roku tygodnik „Time” umieścił „Cycling Throught Water” na liście stu wartych odwiedzenia miejsc na świecie. „Chodzenie po wodzie to umiejętność, na którą ludzie nie mogą sobie pozwolić, ale podróżując przez środek jeziora w Belgii, możemy odczuć równie boskie wrażenie” – napisali autorzy zestawienia. Projekt trasy rowerowej pośrodku jeziora był też niejednokrotnie doceniony nagrodami architektonicznymi, między innymi w Ameryce i w Australii. 

Źródło: RadioZET.pl/antwerpia.be, visitlimburg.be

Jaworzno
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock