Obserwuj w Google News

Tak podróżowaliśmy w 2022 roku. Pasażerowie z Polski odwiedzili w sumie 157 krajów

4 min. czytania
19.12.2022 13:14
Zareaguj Reakcja

Serwis kiwi.com przygotował podsumowanie 2022 roku w kontekście podróżowania. Okazuje się, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy odnotowano rekordowy wzrost pasażerów z Polski - w porównaniu z 2019 r. ich liczba wzrosła aż czterokrotnie. Łącznie odwiedziliśmy 157 krajów. Sprawdzamy, gdzie podróżowaliśmy najchętniej i ile średnio płaciliśmy za bilety lotnicze.

Tak podróżowali Polacy w 2022 roku
fot. Shutterstock

Rok 2022 zbliża się ku końcowi. Z tej okazji serwis internetowy kiwi.com postanowił przygotować podsumowanie ostatnich 12 miesięcy w kontekście podróżowania. Bez wątpienia ten rok był przełomowy, zarówno dla turystów, jak i całej branży. Odznaczył się jako powrót do "normalności" po pandemii koronawirusa. Zaobserwowano nie tylko wzmożone zainteresowanie podróżowaniem, ale również wzrost popytu, wynikający z chęci rekompensaty utraconych w trakcie lockdownów planów urlopowych.

Zobacz także:  Wybrano najlepsze linie lotnicze na świecie. Jak w zestawieniu wypadł LOT?

Liczba rezerwacji dokonanych w 2022 roku w skali światowej przekroczyła wolumeny sprzedaży sprzed pandemii (w 2019 roku) o 53%. Natomiast liczba pasażerów, którzy dokonali rezerwacji na kiwi.com w ciągu roku (do 1 grudnia br.), wyniosła łącznie 9,2 miliona. To wzrost o 135% w porównaniu z rokiem ubiegłym i 244% w porównaniu z rokiem 2020. 

Redakcja poleca

To tu Polacy podróżowali najchętniej w 2022 roku

Jak wynika z danych kiwi.com, w 2022 r. odwiedziliśmy łącznie 157 krajów. Odnotowano rekordowy wzrost pasażerów z Polski - w porównaniu do 2019 r. liczba podróżnych wzrosła 4-krotnie. Z kolei liczba wyszukiwań przekroczyła 660 milionów. Dla porównania trzy lata temu wyniosła 180,8 mln. 

W tym roku w top 5 kierunków cieszących się największą popularnością wśród turystów z Polski znalazły się Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania i Irlandia Północna, Francja oraz Norwegia. Jeżeli chodzi o miasta, w 2022 r. królowały Londyn, Barcelona, Mediolan, Sztokholm i Oslo. 

Zobacz także:  Oto najbardziej rozczarowujące miasta świata. W rankingu znalazło się też miejsce w Europie

A jakie miejsca będą cieszyć się zainteresowaniem w nowym roku? Jak podaje kiwi.com, pierwsza piątka krajów pozostanie bez zmian. Po raz kolejny Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania, Irlandia Północna, Francja i Norwegia będą najbardziej popularne. Pasażerowie z Polski będą jednak celować w nieco inne miasta, niż to było w 2022 r. Z nowości na topie ma być Paryż oraz Rzym. Ponownie zainteresowanie będą budzić również Londyn, Mediolan i Barcelona.

Ile Polacy płacili za bilety lotnicze?

O ile w 2020 i 2021 r. odnotowano spadek cen, o tyle ten rok upłynął pod znakiem powrotu do cen sprzed pandemii, jeśli chodzi o loty średniego i dalekiego zasięgu. Tańsze niż przed pandemią były loty bliskiego zasięgu (do 1499 km), które cieszyły się ogromną popularnością wśród pasażerów z Polski. W tym roku ich cena wyniosła średnio 331 zł, czyli ok. 70 zł mniej niż w 2019. Co ciekawe, najtańszy bilet kosztował jedyne 1 zł - była to trasa z Warszawy do Oslo.

Większy popyt i wyższa cena paliwa skutkują droższymi biletami, zwłaszcza na długich trasach. Krótsze loty są mniej dotknięte, ponieważ paliwo stanowi mniejszą część kosztu biletu. W przypadku dłuższych lotów większość kosztów biletu dotyczy paliwa, dlatego też różnica w cenie staje się widoczna - mówi Eliška Řezníček Dočkalová, Director of Customer Experience w kiwi.com.
Redakcja poleca

Zachowanie podróżnych

Jak pokazują dane kiwi.com, w skali globalnej średnie okienko rezerwacyjne (czas potrzebny podróżnym na rezerwację biletów) w 2022 r. wydłużyło się w porównaniu z ubiegłym rokiem. W Polsce zmiana ta odnotowała wzrost o trzy dni, co oznacza, że średni okres rezerwacji wynosi 24 dni, przy czym prawie co piąty pasażer (19%) zarezerwował bilet spontanicznie, z mniej niż trzydniowym wyprzedzeniem, 11% z cztero-sześciodniowym wyprzedzeniem, 18% z jedno - lub dwutygodniowym wyprzedzeniem, 12% z dwu - lub trzytygodniowym wyprzedzeniem i 31% z wyprzedzeniem od trzech tygodni do dwóch miesięcy. Pozostałe rezerwacje zostały dokonane z dwumiesięcznym wyprzedzeniem.

Najpopularniejszym dniem na dokonywanie zakupu biletów lotniczych okazała się środa po godzinie 19:00. Najwięcej rezerwacji z Polski odnotowano 29 czerwca. Z kolei najbardziej intensywnym dniem pod kątem podróży był 15 września. Czas, w jakim pasażerowie rezerwujący loty powrotne na kiwi.com decydują się pozostać w miejscu docelowym, nie odnotował dużej różnicy. Najpopularniejszymi opcjami w 2022 r. pozostają krótkie wyjazdy do trzech dni - 41%, następnie nieco dłuższe wyjazdy od czterech do sześciu dni - 26% i dłuższe wyjazdy od jednego do dwóch tygodni - 25%.

Zobacz także:  Wybrano najtańsze miasta na city break w Europie. To może być gotowa lista podróżnicza

Kto najczęściej odwiedzał Polskę w 2022 roku?

Raport kiwi.com wskazuje, że podróżujący do domu Polacy, obywatele Wielkiej Brytanii, Turcy, Izraelczycy i Hiszpanie byli w czołówce narodowości latających do Polski w tym roku, a najpopularniejsze trasy to: Londyn - Kraków, Londyn - Warszawa, Paryż - Warszawa, Dortmund - Katowice i Helsinki - Warszawa.

Ponad połowa odwiedzających (53%) przebywała do trzech dni, 24% od czterech do sześciu dni, 16% od jednego do dwóch tygodni. Pozostali goście rezerwujący loty powrotne wybierali dłuższe pobyty, trwające dłużej niż dwa tygodnie.

RadioZET.pl/mat.prasowe