Obserwuj w Google News

Te kierunki są najlepsze na podróż w 2024 roku. Numer jeden na liście Lonely Planet zaskakuje

2 min. czytania
26.10.2023 14:37
Zareaguj Reakcja

Lonely Planet opublikowało ranking miejsc, które warto odwiedzić w 2024 roku. Na szczycie listy znajdują się kierunki, które dla niektórych mogą być dość zaskakującą propozycją na podróż. Zestawienie powstało z okazji 50-lecia istnienia znanego wydawnictwa podróżniczego. 

Mongolia
fot. Shutterstock

Lonely Planet to wydawnictwo dobrze znane podróżnikom. Specjalizuje się przede wszystkim w przewodnikach turystycznych dla backpackerów. Firma co roku publikuje zestawienie kierunków, które warto odwiedzić w kolejnych miesiącach.

Tegoroczna edycja "Best in Travel" obejmuje najlepsze kraje i miasta do zobaczenia w 2024 roku. Jakie kierunki znalazły się w 19. edycji rankingu Lonely Planet?

Redakcja poleca

To najlepsze kierunki podróżnicze w 2024 roku. Jaki kraj zwyciężył?

Pierwsze miejsce w tegorocznym zestawieniu zajęła Mongolia położona w środkowowschodniej Azji. Eksperci z Lonely Planet wyróżnili to miejsce jako idealny kierunek "dla poszukiwaczy otwartych przestrzeni, przygód i kultury". To jeden z najwyżej położonych krajów na świecie, co gwarantuje piękne widoki, a jego stolica Ułan Bator to miejsce, w którym współczesne życie spotyka się z tradycyjną mongolską kulturą.

Wydawnictwo dodało w opisie do rankingu: "Wciśnięta między Rosję i Chiny Mongolia wydaje się trudna do osiągnięcia, biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia geopolityczne u jej dwóch dużych sąsiadów. Jednak drzwi do Mongolii są otwarte, a kampania turystyczna złagodziła ograniczenia wizowe do 2025 roku".

Drugą pozycję na liście zajęły Indie. Określono je mianem "najbardziej kolorowego i różnorodnego kraju na świecie". Kraj ten oferuje wiele urozmaiconych atrakcji - można wędrować po Himalajach, przechadzać się po targowiskach, zwiedzać świątynie i degustować najsmaczniejsze dania lokalnej kuchni. Lonely Planet dodaje, że "indyjską kolej czeka modernizacja, a na torach pojawią się nowe, stylowe pociągi". Podium tego zestawienia zamyka Maroko. 

Ranking Lonely Planet. Najlepsze miejsca na wyjazd w 2024 [LISTA]

Lonely Planet z  okazji 50-lecia swojego istnienia wskazało nie tylko najlepsze kraje, ale też najlepsze miasta do zwiedzenia w kolejnym roku. Na liście można znaleźć kilka europejskich kierunków, które cieszą się dużą popularnością wśród turystów z Polski. 

10 najlepszych krajów do odwiedzenia w 2024 wg Lonely Planet:

 1. Mongolia
 2. Indie
 3. Maroko
 4. Meksyk
 5. Chile
 6. Benin
 7. Uzbekistan
 8. Pakistan
 9. Chorwacja
 10. Saint Lucia

10 najlepszych miast do odwiedzenia w 2024:

 1. Nairobi, Kenia
 2. Paryż, Francja
 3. Montreal, Kanada
 4. Mostar, Bośnia
 5. Filadelfia, USA
 6. Manaus, Brazylia
 7. Dżakarta, Indonezja
 8. Praga, Czechy
 9. Izmir, Turcja
 10. Kansas City, USA
Nie przegap
Malta to jedno z najmniejszych państw świata
10 Zobacz galerię
fot. Shutterstock