Obserwuj w Google News

To jeden z najbardziej niezwykłych mostów na świecie. Podtrzymują go gigantyczne dłonie

3 min. czytania
15.09.2023 13:42
Zareaguj Reakcja

Cau Vang, czyli Złoty Most w Wietnamie, jest bez wątpienia jedną z najbardziej niezwykłych tego typu konstrukcji na świecie. Zawieszona na wysokości 1400 metrów konstrukcja od momentu otwarcia, czyli 2018 roku, jest tłumnie odwiedzana przez turystów. Najbardziej rozpoznawalnym elementem obiektu są dwie gigantyczne dłonie wystające ze zbocza góry. Zdjęcia z lotu ptaka robią ogromne wrażenie.

Złoty Most w Wietnamie
fot. Shutterstock

Cau Vang, nazywany też po prostu Golden Bridge, to most zlokalizowany na wzgórzu Ba Na w centralnym Wietnamie, na terenie parku rozrywki Sun World Ba Na Hills. Konstrukcja została zaprojektowana przez TA Architecture Landscape Architecture, a jej budowę rozpoczęto w lipcu 2017 roku.

Złoty Most powstał w niecały rok. Tuż po otwarciu w czerwcu 2018 roku obiekt stał się hitem mediów społecznościowych. Jednocześnie został uznany za jedno „Najwspanialszych miejsc na świecie” według magazynu Time. Konstrukcja do dzisiaj przyciąga zagranicznych gości chcących zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na kładce. Nic dziwnego, bo miejsce to prezentuje się naprawdę spektakularnie.

Redakcja poleca

Wietnam. Złoty most podtrzymywany przez kamienne dłonie

Złoty Most powstał na wysokości około 1400 m n.p.m. Budowa Cau Vang miała wypełnić lukę na trasie między istniejącą stacją kolei linowej, która obsługuje lokalny ośrodek turystyczny, a ogrodem Thien Thai. Konstrukcja ma długość 150 metrów i szerokość 5 metrów. Roztacza się z niej ciekawy widok na miasto Da Nang.

Forma mostu była inspirowana mitologią wietnamską. Został on zaprojektowany tak, aby wyglądał jak złota wstążka na nieboskłonie, czyli „ścieżka między niebem a ziemią”.

Golden Bridge Wietnam - Złoty Most
fot. Shutterstock

Tym, co najbardziej zaskakuje i imponuje w tym obiekcie, są gigantyczne kamienne dłonie, które niejako podtrzymują całą kładkę. Pomysłodawcy tłumaczyli, że specjalnie zostały one wystylizowane na stare, aby sprawiały wrażenie dłoni starożytnego boga.

Wyjątkowy charakter mostu jest mniej zaskakujący, jeśli weźmie się pod uwagę jego otoczenie. Wzgórza Ba Na, gdzie znajduje się Cau Vang, to miejscowość uzdrowiskowa zaprojektowana w stylu francuskiej wioski. W mieście znajduje się już najdłuższa na świecie kolejka linowa (wpisana do Księgi Guinnessa), kolejka górska, zamek oraz katedra. Wiele par odwiedza to miejsce, aby zrobić sobie ślubne zdjęcia w romantycznej, choć wyreżyserowanej oprawie.

Ba Na Hills i Złoty Most w Wietnamie – ile kosztuje wejście?

Most nie jest osobną atrakcją turystyczną. Cau Vang to w rzeczywistości niewielka część ogromnego parku rozrywki Sun World Ba Na Hills. Aby zatem zrobić pamiątkowe zdjęcie na kładce unoszonej przez wielkie dłonie, należy kupić bilet wstępu do całego kompleksu. Wówczas jest możliwość skorzystania także z innych atrakcji w parku, w tym m.in. kolejki linowej, muzeum figur woskowych czy kwiatowego ogrodu.

Oglądaj

Ile kosztuje wstęp? Za bilet do Sun World Ba Na Hill osoba dorosła musi zapłacić 750 000 VND (ok. 135 zł). Dzieci muszą z kolei przeznaczyć na wstęp 600 000 VND, czyli ok. 107 zł.

Nie przegap
Most 516 Arouca w Portugalii
3 Zobacz galerię
fot. Shutterstock