Obserwuj w Google News

Wskazano najbardziej niebezpieczne kierunki na wakacje. Tam lepiej nie planować podróży

2 min. czytania
27.02.2023 12:39
Zareaguj Reakcja

Wielu turystów, szukając miejsca na wakacje, za priorytet stawia sobie bezpieczeństwo. W wyborze idealnego kierunku na urlop z pomocą przychodzą eksperci z brytyjskiej gazety "Express", którzy stworzyli zestawienie najbardziej i najmniej bezpiecznych miejsc na wakacje 2023 r. Badanie zostało opracowane przez firmę Get Licensed na podstawie analizy poziomu przestępczości, w tym napadów czy kradzieży, oraz zaufania obywateli do policji. Których kierunków lepiej unikać? 

Lagos, Nigeria
fot. Shutterstock

Choć do wakacji jeszcze trochę czasu, wiele osób już planuje wypoczynek, szukając biletów lotniczych czy atrakcyjnych ofert biur podróży. Chociaż z reguły turyści podczas wyboru miejsca na urlop kierują się gwarantowaną pogodą czy niskimi cenami, niektórzy szerokim łukiem omijają potencjalnie niebezpieczne kraje. W tym ostatnim przypadku szczególnie pomocny może być najnowszy ranking opracowany przez firmę Get Licensed, do którego dotarł portal Onet Podróże.

Zobacz także: To najbardziej rozczarowujące miasta na świecie. W rankingu nie brakuje zaskoczeń

Najbardziej niebezpieczne kraje na wakacje 2023

Aby wskazać najmniej i najbardziej bezpieczne kierunki, wzięto pod lupę 100 miejsc turystycznych, korzystając z takich źródeł jak Delicious.com i Touropia. Następnie sprawdzono, jak poszczególne kraje są oceniane w wybranych kategoriach. 

Wśród kryteriów pojawiło się zaufanie do policji i rządów prawa (na podstawie danych z Fraser Institute's Human Freedom Index) czy wpływ terroryzmu (dane z Institute for Economics and Peace's Global Terrorism Index). Oprócz tego wzięto pod uwagę zagrożenie napadem lub kradzieżą oraz bezpieczeństwo turystów podczas samotnych spacerów nocą. Twórcy raportu uwzględnili także poziom tolerancji dla osób LGBTQ+. 

Wszystkie te czynniki zostały połączone w jeden wynik. W ten sposób wyłoniono najbezpieczniejsze i najniebezpieczniejsze kierunki turystyczne na świecie.

10 najbardziej niebezpiecznych kierunków w 2023 roku

Numerem jeden w tym niechlubnym zestawieniu jest Lagos w Nigerii. Miasto to otrzymało wskaźnik bezpieczeństw - Global Holiday Safety Score - na poziomie zaledwie 0,49/10. Dalej na liście jest Lima w Peru, a następnie Mexico City.

 1. Lagos, Nigeria
 2. Lima, Peru
 3. Mexico City, Meksyk
 4. New Delhi, Indie
 5. Manila, Filipiny
 6. Kapsztad, RPA
 7. Rio de Janeiro, Brazylia
 8. Kair, Egipt
 9. Sao Paulo, Brazylia
 10. Kingston, Jamajka
Redakcja poleca

Te kraje są najbardziej bezpieczne dla turystów [TOP 10]

Jest też pozytywna strona raportu przygotowanego przez firmę Get Licensed. Wyłoniono też najbardziej bezpieczne kierunki turystyczne w 2023 roku. Pierwsze miejsce zajął Reykjavik z wynikiem na poziomie 8,87 w Global Holiday Safety Score. Stolica Islandii otrzymała dobre wyniki w większości czynników, jednak szczególnie dobrze wypadła pod względem praworządności oraz niezawodności policji. Na podium znalazły się też Berno w Szwajcarii oraz Bergen w Norwegii. 

 1. Reykjavik, Islandia
 2. Berno, Szwajcaria
 3. Bergen, Norwegia
 4. Kioto, Japonia
 5. Tajpej, Tajwan
 6. Singapur, Singapur
 7. Kopenhaga, Dania
 8. Salzburg, Austria
 9. Tokio, Japonia
 10. Doha, Katar/Lublana, Słowenia

Źródło: Onet Podróże