To najdłuższa trasa piesza na świecie. Do tej pory nikomu nie udało się jej przejść
Tej drogi jeszcze nikomu nie udało się przejść. I nie ma się czemu dziwić. Najdłuższa trasa świata liczy prawie 22 tys. km, prowadzi przez 3 kontynenty i 16 krajów. Jej przemierzenie wiąże się z pokonaniem najbardziej niebezpiecznych miejsc, zarówno pod względem przyrodniczym, jak i klimatycznym i politycznym. Jak biegnie najdłuższa piesza trasa na świecie i ile zajęłoby jej przejście?

Najdłuższą obecnie pieszą trasę na świecie można wyznaczyć za pomocą aplikacji Google Maps. Cała droga liczy niemal 22 tys. km i wiedzie z Cape Town w Kapsztadzie (na południu Afryki) aż do Magadanu, niewielkiego portu położonego na terenie Federacji Rosyjskiej. Z uwagi na długość i czyhające po drodze niebezpieczeństwa nikomu do tej porty nie udało się przejść tej trasy.
Zobacz także: To najdłuższa trasa kolejowa na świecie. Podróż pociągiem potrwa aż 21 dni [Mapa trasy]
Najdłuższa piesza trasa świata. 180 dni ciągłej wędrówki
Według Google Maps czas niezbędny do pokonania trasy z Kapsztadu do Magadanu to 4263 godz. To oznacza 180 dni nieprzerwanej wędrówki. Realnie szacując, że każdego dnia przemierzalibyśmy około 25 km, pokonanie całej trasy zajęłoby ponad 2 lata.
Śmiałek, który zdecydowałby się na podjęcia tego wyzwania, przeszedłby przez 3 kontynenty i 16 krajów. Wrażenie robi też różnica poziomów, która czeka na trasie – wynosi ona ponad 120 tys. metrów, czyli tyle samo, co kilkunastokrotne wspięcie się i zejście z najwyższej góry świata, Mount Everest.
Po drodze może czekać jednak wiele niebezpieczeństw. Podczas pieszego pokonywania Afryki ( w tym m.in. Zimbabwe, Malawi, Zambii, Tanzanii, Ugandy, Mozambiku, Południowego Sudanu i Egiptu) przemieszczalibyśmy się bardzo blisko miejsc objętych konfliktami. Zagrożenie stanowią również niektóre dzikie zwierzęta oraz ekstremalne warunki pogodowe, w tym wielokilometrowy spacer po Saharze.
Po opuszczeniu gorącej Afryki zmierzalibyśmy się w stronę Izraela, Jordanii, a następnie w kierunku jednego z najniebezpieczniejszych krajów na świecie, czyli ogarniętej wojną Syrii.
Po pokonaniu Bliskiego Wschodu i Wybrzeża Morza Czarnego przychodzi czas na długi marsz z zachodu na wschód Rosji. Trasa wiedzie przez duże miasta, m.in. Omsk i Nowosybirsk, a także nad północnym brzegiem Bajkału, który jest najgłębszym jeziorem świata.
Końcowa część tej drogi biegnie przez jedno z najzimniejszych miejsc świata, w tym m.in. przez Jakuck. Zimą temperatura spada tam nawet poniżej minus 50 st. Celsjusza.
Ostatnim etapem najdłuższej pieszej trasy jest przemarsz przez tzw. Trakt Kołymski, zwany również Drogą Kości. Nazwa ta pochodzi od ofiar, które zginęły przy budowie drogi i zostały pochowane w pobliżu. Trakt Kołymski prowadzi od Jakucka wprost do Magadanu, czyli niewielkiego portu położonego na terenie Federacji Rosyjskiej. Tam też kończy się ta długa, wymagająca i niebezpieczna droga.
RadioZET.pl
5 najniebezpieczniejszych państw świata [ZDJĘCIA]
