Obserwuj w Google News

To najlepsze kierunki na ucieczkę przed zimą. W zestawieniu dominuje jeden europejski kraj

2 min. czytania
16.11.2022 11:54
Zareaguj Reakcja

Kiedy wielkimi krokami zbliża się zima, coraz więcej osób szuka miejsc, w których panuje cieplejszy klimat. Chodzi nie tylko o przyjemniejsze temperatury i większą dawkę słońca, ale przede wszystkim na zaoszczędzenie na energii i ogrzewaniu w domu. Część osób rozważa krótki wyjazd, inni przeprowadzkę na kilka zimowych miesięcy. Holidu, wyszukiwarka domów i apartamentów wakacyjnych, wyróżniła nadmorskie miejscowości w Europie, które najlepiej nadają się na ucieczkę przed zimą i wysokimi rachunkami. 

Teneryfa
fot. Shutterstock

Wyszukiwarka Holidu wzięła pod lupę wszystkie nadmorskie miejscowości w Europie. Lista najlepszych kierunków powstała na podstawie analizy temperatur powietrza oraz godzin nasłonecznienia w konkretnych miastach. W ten sposób wyłoniono miejsca, do których najlepiej wyjechać zimą. Wyniki zestawienia mogą niektórych zaskoczyć. 

Zobacz także:  Ten kraj bije rekordy popularności. Większa liczba turystów niż przed wybuchem pandemii

Najlepsze miejsca w Europie na ucieczkę przed zimą

Cała lista obejmuje ponad 100 nadmorskich miejscowości w Europie. W zestawieniu zdecydowanie dominuje jeden kierunek - Hiszpania. Miasteczka położone zarówno w części kontynentalnej tego kraju, jak i na Wyspach Kanaryjskich i Balearach, zajęły niemal 60 proc. z pierwszej setki rankingu. 

Pierwsze miejsce zajęła miejscowość Los Cristianos na Teneryfie. Zimą mamy tu zagwarantowane ponad 320 słonecznych godzin, a średnia temperatura od października do lutego utrzymuje się tu na poziomie 20,6 st. Celsjusza. Doskonałe warunki pogodowe to jednak nie wszystko. Turyści mogą liczyć także na wiele atrakcji oraz przepiękne plaże.

Drugie miejsce według Holidu należy do Agios Nikolaos na greckiej wyspie Kreta. Zimą można tu liczyć na 261 słonecznych godzin i średnią temperaturę oscylująca wokół 16,4 stopni Celsjusza. Przyjeżdżając do tego miejsca w miesiącach zimowych, można uniknąć tłumów turystów i w spokoju korzystać z tutejszych plaż, lokalnych restauracji oraz pobliskich farm oliwnych.

Redakcja poleca

Podium zamyka historyczne miasto Siracusa położone na Sycylii. Średnia liczba godzin słonecznych w okresie zimowym wynosi tutaj 258 godzin, a temperatura powietrza to 16,4 st. Celsjusza. Warto wybrać się na historyczną wycieczkę do Syracuse, odkryć wiele ciekawostek archeologicznych i cieszyć się przepięknymi widokami na morze. 

Czwarte miejsce należy do miasteczka Luz w Portugalii. Słońce świeci tu zimą średnio przez 250 godzin, a temperatura wynosi około 15,8 stopni. Chociaż nie jest to jedna z najpopularniejszych turystycznie miejscowości, to docenią ją przede wszystkim miłośnicy wyjątkowych krajobrazów. Plaże są bowiem otoczone klifami, a takie połączenie niemal zawsze tworzy spektakularne widoki.

W zestawieniu pojawia się też miejscowość Cala Rossa we Francji. Zimą można tu liczyć na średnio 252 godziny słońca, a temperatura wynosi tu średnio 13,8 st. Celsjusza. Cala Rossa zachwyci oszałamiającą plażą z białym piaskiem i turkusowym morzem. 

Źródło: Holidu.pl