Obserwuj w Google News

To różowe jezioro w Australii zapiera dech w piersiach. Skąd taka barwa?

2 min. czytania
14.11.2022 11:38
Zareaguj Reakcja

Jezioro Hillier w Australii uznawane jest za jedno z najpiękniejszych na świecie. Wszystko za sprawą jego koloru, czyli intensywnego różowego, który tworzy niemal bajkowy krajobraz. To prawdziwy raj dla fotografów i miłośników nietypowych atrakcji. Przez długi czas pochodzenie barwy tego zbiornika pozostawało wielką zagadką. 

Różowe jezioro Hiller w Australii
fot. Shutterstock

Jezioro Hillier znajduje się w zachodniej części Australii, a dokładnie na wyspie Middle należącej do Archipelagu Recherche, który obejmuje około 100 wysp. Ten niezwykły akwen ma około 600 metrów szerokości, a kształtem przypomina odcisk stopy. Od oceanu oddziela go jedynie wąski pas piasku. Jezioro otacza zalesiony teren z eukaliptusami oraz drzewami z gatunku Melaleuca leucadendra.

Turyści mogą podziwiać to miejsce tylko z góry – np. podczas lotu helikopterem. Trzeba przyznać, że zdjęcia różowego jeziora z lotu ptaka robią ogromne wrażenie. 

Zobacz także:  Najpiękniejsze jeziora w Polsce. 10 miejsc, które warto odwiedzić

Jezioro Hillier w Australii. Dlaczego jest różowe?

Pierwsze wzmianki dotyczące różowego jeziora w Australii pochodzą z 1802 roku. Wtedy też angielski podróżnik i hydrograf Matthew Flinders odwiedził to miejsce podczas podróży do Sydney. Co więcej, w początkowych latach XIX wieku w okolicach Hillier swoje osady mieli wielorybnicy oraz myśliwi polujący na foki. Na początku XX wieku z jeziora wydobywano sól, ale po kilku latach eksploatacji zaprzestano jego wydobycia.

Zbiornik wyróżnia się co najmniej dwoma rzeczami. Jedną z nich jest niezwykle wysokie zasolenie – wypełniająca go woda jest kilkukrotnie bardziej słona niż w oceanach. Druga kwestia to oczywiście niesamowity różowy kolor. Dlaczego jezioro Hillier ma taką barwę? 

Redakcja poleca

W połowie wieku XX naukowcy dokonali pierwszych badań dotyczących składu wody w jeziorze. Teorii dotyczących tego, skąd bierze się taki kolor w zbiorniku, jest tak naprawdę kilka. 

Najbardziej prawdopodobna wydaje się ta, że różowa barwa jest wynikiem wysokiego zasolenia jeziora połączonego z obecnością glonów, m.in. Dunaliella salina oraz halobakterii, które, aby zapewnić sobie przetrwanie w takich warunkach, produkują odpowiedni barwnik (beta-karoten).

W przeciwieństwie do innych jezior różowych, które regularnie zmieniają kolory w zależności od wahań temperatury (w tym m.in. pobliskie jezioro Pink Lake czy senegalskie jezioro Retba) jezioro Hillier utrzymuje swój różowy odcień przez cały rok. Po wlaniu butelki woda nadal ma różowy odcień.

Warto podkreślić, że pływanie w tym niezwykłym zbiorniku w Australii nie jest możliwe, ponieważ wyspa Middle jest dostępna tylko do celów badawczych. Turyści mogą jednak zobaczyć to miejsce z góry, m.in. podczas lotu widokowego. 

Źródło: RadioZET.pl

Najbardziej kolorowe miasta świata
12 Zobacz galerię
fot. Shutterstock, na zdj. Valparaiso w Chile