,

To wielkie jezioro może zniknąć w ciągu pięciu lat. Naukowcy biją na alarm

09.01.2023 13:51

Wielkie Jezioro Słone w Utah wysycha w dramatycznym tempie. Poziom wody w zbiorniku jest tak niski, że w wielu miejscach już widać dno. Amerykańscy naukowcy alarmują, że bez natychmiastowej interwencji władz to ogromne jezioro w ciągu pięciu lat może całkowicie zniknąć z powierzchni Ziemi. 

Wielkie Słone Jezioro znika
fot. Rick Bowmer/Associated Press/East News

Wielkie Jezioro Słone w stanie Utah (USA) to jeden z najbardziej unikatowych akwenów półkuli północnej i drugi najbardziej zasolony po Morzu Martwym akwen świata. Okazuje się, że ten gigantyczny zbiornik jest zagrożony katastrofą ekologiczną. Jak ostrzega grupa ponad trzydziestu naukowców w opublikowanym niedawno raporcie, z powodu suszy napędzanej zmianami klimatycznymi słynny akwen stoi w obliczu "bezprecedensowego niebezpieczeństwa". Zdaniem badaczy bez "nadzwyczajnych środków" ratunkowych podjętych przez władze do 2024 roku, ten cud natury może w ciągu kilku lat całkowicie zniknąć. 

Zobacz także: Słynne lodowce wkrótce całkowicie znikną. Naukowcy nie mają wątpliwości

Wielkie Jezioro Słone zagrożone. Może zniknąć w ciągu 5 lat

Wielkie Jezioro Słone drugi rok z rzędu odnotowało rekordowo niski poziom wody. Według badaczy mają na to wpływ susza, nadmierne zużycie wody oraz pogłębiający się kryzys klimatyczny. Jak wspomniano w raporcie, zbiornik już stracił 73 procent objętości, odsłonił 60 procent dna, a obecny poziom wody jest o niemal sześć metrów niższy od przeciętnego.

– Ekosystem jeziora jest nie tylko na skraju upadku. On całkowicie upada – powiedział Benjamin Abbott, profesor ekologii na Brigham Young University i główny autor raportu cytowany przez CNN. –To naprawdę szokujące, że tak duża część jeziora zniknęła. W zasadzie teraz to już samo dno – dodał.

Sytuacja jest dramatyczna, a zmiany klimatu niestety się nie zatrzymują. Jak dodał Abbott, Wielkie Jezioro Słone jest odzwierciedleniem tego, co już dzieje się lub będzie się działo na całym świecie wraz z ocieplającym się klimatem. 

Wielkie Jezioro Słone
fot. JIM WEST/Science Photo Library/East News

Amerykańscy eksperci wezwali władze do podjęcia "środków nadzwyczajnych", aby ocalić słynny zbiornik. Jak dodali, jeśli do 2024 roku nie zostaną podjęte "drastyczne działania", słynne jezioro może zniknąć w ciągu pięciu lat.

– Jego zniknięcie może spowodować ogromne szkody dla zdrowia publicznego, środowiska i gospodarki Utah. Wybory, których dokonamy w ciągu najbliższych kilku miesięcy, będą miały wpływ na nasz stan i ekosystemy na całym zachodzie (USA) przez kolejne dekady – napisali autorzy raportu.

W analizie stwierdzono, że aby odwrócić tendencję, jezioro potrzebuje dodatkowego 1 miliona akrów wody rocznie. Wyjaśniono, że ważne jest, aby władze i mieszkańcy okolic koncentrowali się na wykorzystywaniu zimowych opadów. Obecnie jest do tego dobra okazja, bo ostatnie miesiące przyniosły Utah opady śniegu równe 170 proc. normy.

– Mamy tę wodę, a bardzo mało z niej trafia do jeziora. Moglibyśmy po prostu trzymać ją w zbiornikach, przekierować i wykorzystać w tym roku – zalecał Abbott. Naukowcy przypomnieli przy tym, że konieczne są długoterminowe działania, aby zatrzymać te ogromne spadki. 

Eksperci alarmują, że skutki tej katastrofy ekologicznej mogą być rozległe - zagrożenie dla siedlisk wielu gatunków, destrukcyjny wpływ na gospodarkę czy zwiększenie zanieczyszczenia szkodliwymi pyłami. Dlatego tak ważne jest każde, nawet indywidualne działanie mieszkańców, aby zatrzymać proces zanikania Wielkiego Jeziora Słonego. 

Źródło: CNN Travel, TVN Meteo

loader

Logo radiozet Dzieje się