,

Sprzedają domy za kilka euro. Kolejna ciekawa oferta władz włoskiego miasta

01.03.2023 15:39

Kolejne włoskie miasteczko wystawiło na sprzedaż nieruchomości za symboliczne 1 euro, czyli niecałe 5 złotych. Tym razem można stać się właścicielem domu w miejscowości Sant'Elia a Pianisi, w regionie Molise. Władze wystawiły na sprzedaż 8 opuszczonych budynków, które można nabyć za łączną kwotę w wysokości 8 euro. W ofercie nie brakuje jednak wielu haczyków. 

Prowincja Campobasso we Włoszech
fot. Shutterstock/Zdj. ilustracyjne

Niemal każdy z nas słyszał już o domach za 1 euro we Włoszech. Co jakiś czas władze wyludniających się miasteczek wystawiają na sprzedaż nieruchomości za cenę espresso. W ten sposób chcą przyciągnąć nowych mieszkańców i ożywić opustoszałe miejscowości.

Takie oferty od lat wzbudzają emocje u wszystkich tych, którzy chcieliby rzucić wszystko i przeprowadzić się na południe Europy. Teraz zapewne będzie podobnie – tym razem za grosze można stać się właścicielem nieruchomości we włoskiej miejscowości Sant'Elia a Pianisi, w regionie Molise, w prowincji Campobasso. W teorii nawet jedna osoba może wyrazić chęć zakupu wszystkich 8 domów za 8 euro, ale musi mieć na uwadze zawiłe przepisy. 

Domy za 1 euro. Kolejna oferta włoskiego miasteczka

Cena za dom to rzeczywiście 1 euro, ale kupujący muszą też spełnić szereg warunków. W ciągu sześciu miesięcy od zakupu należy przedstawić włoskiej gminie projekt renowacji budynku, a w ciągu kolejnych trzech lat trzeba uporać się ze wszystkimi pracami remontowymi. Do tego konieczne jest wpłacenie kaucji w wysokości 5000 euro.

Burmistrz miejscowości Sant'Elia a Pianisi Biagio Faiella w wywiadzie dla lokalnych mediów podkreślił, że pierwszeństwo w zakupie danego budynku będą mieli ci, którzy zdecydują się skorzystać z usług lokalnych inżynierów i architektów. Kolejnym kryterium oceny jest czas ukończenia prac – na wyższą punktację mogą liczyć ci, którzy zobowiążą się do realizacji projektu w jak najkrótszym czasie.

Do władz gminy Sant’Elia a Pianisi wpłynęło około 20 wniosków, również ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Burmistrz, odpierając zarzuty krytyków, że takie inicjatywy wypełniają wioski obcokrajowcami, którzy zmieniają lokalną architekturę, przyznał, że taki los czeka wiele małych miejscowości, które z roku na rok coraz bardziej się wyludniają. Jak podano, w 2014 roku w Sant’Elia a Pianisi mieszkały 2004 osoby, a obecnie to zaledwie 1680.

Celem programu domy za 1 euro jest oczywiście przyciągnięcie nowych mieszkańców i ożywienie wymierających wiosek, z których masowo uciekają młodzi ludzie w poszukiwaniu lepszych perspektyw zawodowych. 

Wszystkie osoby zainteresowane kupnem domu za 1 euro znajdą szczegółowe informacje na ten temat na stronie 1eurohouses.com. Dostępne są tam również oferty nieruchomości w innych częściach kraju, w tym mi.in. Emilia-Romania, Abruzja, Kampania czy na Sycylii.

Źródło: Time Out, Fly4free

loader

Logo radiozet Dzieje się