Obserwuj w Google News

To największa choinka na świecie. Trafiła do Księgi rekordów Guinnessa

2 min. czytania
07.12.2022 12:08
Zareaguj Reakcja

Ma 650 metrów wysokości, tworzy ją około 3000 wielobarwnych światełek i jest widoczna z odległości 50 kilometrów – największa choinka na świecie po raz kolejny rozbłyśnie na wzgórzu na Monte Ingino we Włoszech. Widok jest naprawdę niezwykły. 

Gubbio, największa choinka na świecie
fot. Shutterstock

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Na rynkach mniejszych i większych miast rozbłysnęły już choinki i rozpoczynają się  jarmarki bożonarodzeniowe. W wielu domach też zaczynają pojawiać się pięknie ozdobione świąteczne drzewka. 

Niektóre choinki – a właściwie miejsca, w których stoją – doczekały się statusu niemal kultowego. Tak jest na przykład z przepiękną iluminacją w miejscowości Gubbio we Włoszech. 

Redakcja poleca

Włochy. Największa choinka na świecie z 3000 światełek

Największa choinka na świecie nie jest tak naprawdę prawdziwym drzewkiem, a iluminacją świetlną w jego kształcie. Lampki są instalowane na zboczach góry Monte Ingino w mieście Gubbio (region Umbria we Włoszech).

W tym roku światełka rozbłysną, jak zawsze, 7 grudnia (o godz. 18.30). Wydarzenie jest na tyle podniosłe, że w ostatnich latach brał w nim udział nawet papież. Choinkę będzie można podziwiać aż do 6 stycznia.

Największa choinka na świecie ma aż 750 metrów wysokości i 450 metrów szerokości u podstawy. Tworzy ją około 3000 różnokolorowych świateł. Na samym szczycie wzgórza (w miejscu, gdzie znajduje się Bazylika Św. Ubalda, patrona Gubbio) widoczna jest gwiazda o powierzchni 1000 m² utworzona z około 200 świateł. Tę wielobarwną iluminację można zobaczyć nawet z odległości 50 kilometrów. 

Tradycja zapalania światełek na zboczach włoskiego wzgórza narodziła się w 1981 r. Mieszkańcy chcieli obchodzić Boże Narodzenie w inny, wyjątkowy sposób i wydali na pomysł stworzenia magicznego drzewka z kolorowych lampek. 

10 lat później, w 1991 roku ta świąteczna iluminacja trafiła do Księgi rekordów Guinnessa jako największa choinka na świecie.

Zwykle zapaleniu gigantycznego drzewka towarzyszy impreza bożonarodzeniowa w Gubbio z tradycyjnymi jarmarkami bożonarodzeniowymi. 

Źródło: italybyevents.com, National Geographic

Redakcja poleca