,

Wybrano najlepsze miasta na świecie. W zestawieniu pojawił się też polski akcent

10.01.2023 12:01

Opublikowano najnowsze zestawienie "World’s Best Cities" przygotowane przez firmę konsultingową Resonance Consultancy. Na szczycie listy 100 najlepszych miast świata pojawiła się stolica Wielka Brytanii, Londyn. W raporcie nie zabrakło także polskiego akcentu. 

Warszawa
fot. Shutterstock

Autorzy rankingu najlepszych miast świata w podsumowaniu uwzględnili wyłącznie te, których populacja sięga przynajmniej miliona mieszkańców. Aby wybrać najlepsze, pod uwagę brane były takie kryteria, jak: bezpieczeństwo, poziom zatrudnienia i dostępność ofert pracy, sytuacja gospodarcza, infrastruktura, zaplecze kulturalne, kulinarne oraz atrakcje turystyczne. Które miasta okazały się w tym roku najlepsze?

Zobacz także: CNN opublikowało listę miejsc, które warto odwiedzić w 2023 roku. Polska na podium

Najlepsze miasta na świecie. Warszawa trafiła na listę

Z opublikowanego zestawienia wynika, że na tytuł najlepszego miasta na świecie zasłużył sobie Londyn, który na podium wyprzedził kolejno Paryż i Nowy Jork.

W pierwszej 10. zestawienia znalazły się także kolejno - Tokio, Dubaj, Barcelona, Rzym, Madryt, Singapur i Amsterdam. Dalej na liście są Praga, Los Angeles, Chicago, San Francisco i Berlin.

Powody do zadowolenia mogą mieć także mieszkańcy Warszawy. Stolica Polski znalazła się na 38. miejscu wśród 100 najlepszych miast na świecie. Tę stosunkowo wysoką pozycję Warszawa zawdzięcza m.in. licznym atrakcjom turystycznym, doskonałemu zapleczu kulinarnemu, stałemu rozwojowi infrastruktury i, na co zwrócili uwagę analitycy, doskonale wykształconym mieszkańcom.

W tegorocznym zestawieniu przyznano także wyróżnienie honorowe. Choć Kijów nie znalazł się w ogólnym zestawieniu ze względu na trwającą wojnę, autorzy raportu uznali, że stolicy Ukrainy należy się honorowy tytuł najlepszego miasta na świecie.

– Historyczna stolica Ukrainy, podobnie jak reszta Ukrainy, jest miejscem niewyczerpanej odwagi w obliczu codziennych tragedii – czytamy w podsumowaniu rankingu.

To wyróżnienie nie umknęło uwadze merowi Kijowa. "Dzięki odporności, niezłomności mieszkańców Kijowa i odwadze w obliczu wojny eksperci agencji przyznali stolicy honorowy tytuł najlepszego miasta 2023 roku w rankingu 100 najlepszych miast świata. Kijów jest dziś sercem Europy, które wciąż bije – dla życia, rozwoju, piękna i komfortu jego mieszkańców" – napisał na Telegramie Witalij Kliczko. 

Źródło: worldsbestcities.com, PAP

Najbardziej kolorowe miasta świata
12 Zobacz galerię
fot. Shutterstock, na zdj. Valparaiso w Chile