Obserwuj w Google News

Wybrano najtańsze miasta na city break w Europie. To może być gotowa lista podróżnicza

3 min. czytania
21.11.2022 14:16
Zareaguj Reakcja

Opublikowano ranking najtańszych miejsc na city break w Europie. Pod lupę wzięto aż 100 dużych oraz średnich miast i wyróżniono te, które pozwalają na spędzenie budżetowego urlopu. Gdzie można zatem tanio spędzić weekend za granicą? Wyniki tego zestawienia mogą zaskoczyć.

Granada, Hiszpania
fot. Shutterstock

W dobie szalejącej inflacji i rosnących kosztów życia coraz więcej osób ostrożniej wydaje pieniądze i stara się jak najbardziej oszczędzać, również na podróżach. Tutaj bez wątpienia pomocny będzie ranking najtańszych miejsc na krótki wypad po Europie.

Serwis Omio przyjrzał się dokładnie 100 miastom i miasteczkom i wybrał te, które pozwolą spędzić ciekawy urlop bez wydawania fortuny na pobyt. W tworzeniu tego rankingu wzięto pod uwagę kilkanaście kategorii, w tym m.in. liczbę bezpłatnych atrakcji turystycznych, liczbę klubów i pubów, średnie ceny lokalach i w fast foodach, cenę półlitrowego kufla piwa i całodobowego biletu na komunikację miejską. Które miejsca wypadły najlepiej w tym zestawieniu?

Zobacz także:  Wybrano najbardziej przyjazny kraj w Europie. Wiele osób może być zaskoczonych

Granada najtańszym miastem na tani city break

Na pierwszym miejscu zestawienia najtańszych miast na city break w Europie znalazła się Granada w Hiszpanii. Miasteczko to jest wyjątkowym połączeniem andaluzyjskiej pogody ducha, hiszpańskiego temperamentu i arabskiej przeszłości. Słynie z wielu pięknych zabytków w tym m.in. zespołu pałacowego Alhambra wzniesionego w XIII wieku. Obowiązkowym punktem zwiedzania Granady powinny być również położone na wzgórzu, pełne krętych i klimatycznych uliczek zabytkowe dzielnice Albaicín i Sacromonte. Jednocześnie jest to miejsce, w którym można spędzić tani urlop. Zgodnie z przedstawionymi przez serwis Omio informacjami, w tym hiszpańskim mieście udostępniono ponad 112 darmowych aktywności, 10 bezpłatnych muzeów i kolejne 60 darmowych atrakcji turystycznych. Warto dodać też 86 klubów nocnych i pubów do wyboru. Atrakcyjne wydają się też ceny za jedzenie - w lokalu typu fast food zapłacimy 8 euro, za obiad w restauracji dla 2 osób - 50 euro, za kufel piwa - 2,5 euro. Jeśli chodzi o całodobowy bilet na komunikację miejską, to jego cena wynosi 1,4 euro.

Drugą pozycję rankingu zajęła Brugia w Brukseli. W tym miejscu przepięknie prezentuje się starówka wpisana na listę UNESCO. Historyczna część Brugii wypełniona jest średniowiecznymi budynkami i poprzecinana klimatycznymi uliczkami i kanałami (przez co często nazywana jest czasem „Wenecją Północy”). Belgijskie miasto może pochwalić się też aż 142 darmowymi atrakcjami turystycznymi. Chociaż ceny na miejscu nie są szczególnie niskie (średnio 73 euro za obiad w restauracji i 4 euro za piwo), to jednak w ostatecznym rozrachunku miejsce to znalazło się na liście bardzo wysoko.

Na trzecim miejscu, co może być dość zaskakujące, pojawiła się Wenecja, czyli niezwykłe popularne turystycznie miasto na północy Włoch. Twórcy rankingu wskazują przede wszystkim na dużą liczbę darmowych muzeów i atrakcji turystycznych, a także inne sposoby na oszczędzanie podczas urlopu (np. 186 ogólnodostępnych kraników, z których możemy nalać sobie wody do butelki). Wśród największych atrakcji Wenecji trzeba wymienić romantyczną przejażdżkę gondolą po Canal Grande, wypoczynek na placu św. Marka, podziwianie architektury wpisanej na listę UNESCO oraz spacer po weneckich mostach.

Redakcja poleca

Najtańsze miasta na city break w Europie [TOP 15]

 1. Granada (Hiszpania)
 2. Brugia (Belgia)
 3. Wenecja (Włochy)
 4. Walencja (Hiszpania)
 5. Edynburg (Szkocja)
 6. Innsbruck (Austria)
 7. Cambridge (Wielka Brytania)
 8. Sewilla (Hiszpania)
 9. Malaga (Hiszpania)
 10. Florencja (Włochy)
 11. Barcelona (Hiszpania)
 12. Neapol (Włochy)
 13. Piza (Włochy)
 14. Salzburg (Austria)
 15. Sankt Pölten (Austria)

SPEŁNIAMY MARZENIA W RADIU ZET. WYŚLIJ ZGŁOSZENIE

Źródło: Omio, Fly4free