Obserwuj w Google News

Zdjęcia opuszczonej wioski w Rosji podbijają sieć. Budynki mieszkalne stoją tu niemal w morzu

2 min. czytania
01.12.2022 12:52
Zareaguj Reakcja

W rosyjskiej wiosce Kirow od lat nikt nie mieszka. Znajdujące się tutaj budynki są opustoszałe i niszczeją. Ich zdjęcia jednak podbijają sieć i są chętnie udostępniane przez fanów pustostanów. Zobaczcie, jak obecnie wyglądają i jaka jest historia tego niezwykłego miejsca.

Opuszczone osiedle w Rosji
fot. Shutterstock

Na instagramowym profilu @socmod, który specjalizuje się w zbieraniu zdjęć socjalistyczno-modernistycznych perełek (m.in. w Europie Środkowo-Wschodniej, Azji Środkowej, ale też w innych regionach) pojawiły się ostatnio fotografie niesamowitej rosyjskiej wioski Kirow. Znajduje się ona w Kraju Nadmorskim, który z kolei leży na najbardziej wysuniętym na południowy wschód obszarze Rosji.

Kirow od wielu lat jest całkowicie opuszczona, ale można w niej zobaczyć pozostałości po latach świetności. Wciąż stoją tu budynki mieszkalne, w których niegdyś mieszkali zasiedlający osadę rybacy. Niektóre z nich podmywają wody znajdującego się obok morza. Widok ten jest jednocześnie zachwycający i przerażający.

Redakcja poleca

Opuszczona wioska Kirow w Rosji. Budynki mieszkalne stoją tu niemal w morzu

Kirow to osada rybacka, która powstała w 1907 roku. Raczej nikt nie zakładał, że kilkadziesiąt lat później wioska ta całkowicie opustoszeje, a jej zabudowania będą niszczeć. Zanim jednak do tego doszło, w latach 20. i 30. przeżywała ona swój rozkwit.

Pierwsze zakłady przetwórstwa rybnego powstały nieopodal w 1927 roku. W ciągu kilku lat utworzono ich tutaj kilkanaście. Przyszłość Kirowa zwanego również Kirowskij malowała się w pięknych barwach. Później Rosjan dopadł kryzys, do którego przyczynili się Japończycy - zaczęli oni poławiać ryby w okolicznych wodach.

Warto dodać, że wioska zmagała się także z niekorzystnymi warunkami pogodowymi. W latach 50. szalały tutaj sztormy, które częściowo zniszczyły budynki.

Znajdujące się w pobliżu Kirowa miasteczko opustoszało już w 1964 roku, a samą wioskę mieszkańcy opuścili ostatecznie w 1987 roku. Obecnie zostało tu tylko kilka budynków, z czego niektóre są poważnie uszkodzone. W sieci króluje zdjęcie, które ukazuje budynek "podmywany" przez morze.

Zobaczcie, jak obecnie prezentuje się ten rejon.

Oglądaj

Źródło: smartage.pl

Pyramiden w Norwegii
11 Zobacz galerię
fot. Shutterstock