Obserwuj w Google News

Zimowy urlop w Styrii. Zielone Serce Austrii, czyli dobry smak i świetny nastrój

Materiał promocyjny
5 min. czytania
02.11.2023 12:58
Zareaguj Reakcja

Styria to idealne miejsce na wypoczynek przez cały rok. To region, który zimą słynie z najpiękniejszych tras narciarskich oraz miejsc do uprawiania innych sportów zimowych. To właśnie tam posmakujecie przepysznej tradycyjnej kuchni. Tam odpoczniecie w SPA i doznacie relaksu w termach. Tam wybierzecie się na jarmarki bożonarodzeniowe wielkości małego miasteczka. Każdy miłośnik wypoczynku, aktywnego i nieco bardziej spokojnego, znajdzie w Styrii coś dla siebie!

Zimowy urlop w Styrii. Zielone Serce Austrii, czyli dobry smak i świetny nastrój
fot. Materiały prasowe

Białe szaleństwo na stokach narciarskich

W Styrii znajduje się mnóstwo świetnie wyposażonych i doskonale przygotowanych ośrodków narciarskich. W ośrodku Loser w Salzkammergut czekają na gości 34 kilometry bezbłędnych stoków, z czego 21 km to trasy łatwe, 12 km to trasy o średnim poziomie trudności, a na odważnych czeka jeden kilometr po trudnym terenie. Natomiast spektakularna strefa do jazdy w stylu freeride jest areną prawdziwych śnieżnych przygód. Ponadto z wygodnej panoramicznej kolejki linowej roztacza się widok na imponujące góry Salzkammergut.

Skoro mowa o górach, region narciarski 4-Berge-Skischaukel Schladming łączy aż cztery góry: Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen i Reiteralm. Tym samym zapewnia nieprzerwaną zabawę na nartach na 123 kilometrach zadbanych stoków narciarskich. Pod nazwami Crosspark Reiteralm, Superpark Planai lub XXL Funslope Hauser Kaibling skrywają się strefy z muldami, różnymi przeszkodami i innymi atrakcjami.

Styria to także raj dla rodzin. W ośrodkach narciarskich Kreischberg w Murau, w Lachtal w samym sercu Taurów lub w Riesneralm i Planneralm w regionie Schladming-Dachstein na rodziny czekają wyjątkowo szerokie stoki. Tym samym nic nie stoi na przeszkodzie świetnej zabawie na śniegu.

Narty biegowe, sanki oraz joga

Oferta dla narciarzy biegowych w Styrii jest szczególnie ciekawa. Nic dziwnego, że aż 15 regionów narciarstwa biegowego zostało wyróżnionych znakiem jakości. To prawdziwa gwarancja najwyższego poziomu – certyfikowane trasy podlegają rygorystycznym przepisom dotyczącym wyposażenia i bezpieczeństwa. Tym samym można skupić się na pięknej przyrodzie i przyjemności z jazdy na biegówkach.

Spośród regionów narciarstwa biegowego w Austrii trzeba wyróżnić trzy najlepsze, które zasługują na szczególną uwagę. Jednym z nich jest region narciarstwa biegowego Ramsau am Dachstein, który dysponuje 125 km tras do jazdy techniką klasyczną i 95 km tras sportowych/do jazdy techniką łyżwową. Jest też oświetlony nocny szlak. Zatem fani jazdy na nartach biegowych mają niemal nieograniczone możliwości aktywnego spędzania czasu.

Okolice Bad Aussee i Bad Mitterndorf nie mają wysokogórskiego charakteru, ale tutaj również przygotowano imponującą sieć tras do narciarstwa biegowego o łącznej długości 160 kilometrów, gdzie każdy znajdzie odpowiednią dla siebie trasę, bez względu na upodobania i poziom wytrzymałości.

Natomiast we wschodniej Styrii znajduje się idylliczna, bajeczna sieć tras do narciarstwa biegowego Jogllandloipe. Godne polecenia miejsce zarówno dla profesjonalistów jak i początkujących, w St. Jakob im Walde, położonym pomiędzy Wiedniem a Grazem. Oferta obejmuje kursy próbne i wypożyczalnie sprzętu, dzięki czemu nawet mali narciarze biegowi mogą zasmakować tej dyscypliny sportowej.

Narty biegowe
fot. Materiały partnera

Poza nartami biegowymi w Styrii pojeździć można również na sankach. W regionie Schladming-Dachstein na górze Hochwurzen znajduje się tor saneczkowy mierzący aż 7 km i należy tym samym do najdłuższych tras saneczkowych w Alpach. Do punktu startu można wygodnie dotrzeć 10-osobową gondolką na Hochwurzen, a dzięki oświetleniu bez problemu można korzystać z toru także wieczorem. Jest to więc idealne miejsce na długie wieczorne wyprawy.

Z kolei joga to idealny sposób na zwolnienie tempa, relaks i nabranie nowej energii do życia. Poprawia koordynację ruchów, wzmacnia mięśnie i pobudza organizm, co pomaga zapobiegać kontuzjom. Podczas jogi można świetnie naładować baterie, aby z nowymi siłami wyruszyć na spotkanie kolejnej zimowej przygody. Zajęcia z jogi na śniegu organizowane są w regionie Schladming-Dachstein.

Przytulnie, ciepło i zdrowo

Oferta w wybranych hotelach uzdrowiskowych i wellness oraz w dziewięciu styryjskich łaźniach termalnych skupia się głównie na dobrym samopoczuciu gości. A duży wybór gwarantuje, że każdy znajdzie uzdrowisko termalne, które idealnie będzie odpowiadało jego potrzebom. Łaźnie Heiltherme Bad Waltersdorf, Therme der Ruhe Bad Gleichenberg i Rogner Bad Blumau szczególnie przypadną do gustu osobom spragnionym relaksu i spokoju. I choć w uzdrowisku termalnym Thermenresort Loipersdorf, w łaźniach termalnych H2O-Familientherme, Therme Nova, Grimming Therme, Aqualux Therme Fohnsdorf i w Parktherme Bad Radkersburg oczywiście też można się zrelaksować, jest tam również mnóstwo miejsca na zabawę dla całej rodziny.

Przytulnie, ciepło i zdrowo
fot. Materiały partnera

Radosny czas oczekiwania

W Grazu znajduje się aż 14 jarmarków bożonarodzeniowych. Wszystkie zlokalizowane są blisko siebie. Zarówno jarmarki, jak i styryjskie chóry przekształcają drugie co do wielkości miasto Austrii w jeden wielki jarmark adwentowy. Na dziedzińcu budynku Landhaushof w Grazu znajduje się szopka zbudowana z 35 ton przezroczystego lodu – niewątpliwie mistrzowskie, choć ulotne dzieło sztuki. Warto wiedzieć: szopka lodowa w Grazu jest pierwszą i jedyną na świecie szopką tej wielkości. Biuro ds. kolęd odpowiada na pytania dotyczące kolęd, wierszy i melodii bożonarodzeniowych.

Z kolei Mariazell to nie tylko słynne miejsce pielgrzymek (od 1157 roku), ale także największy i najbardziej tradycyjny jarmark bożonarodzeniowy w Austrii. Centralnym punktem jarmarku adwentowego jest duży wieniec adwentowy o średnicy 12 metrów i łącznej wadze 6 ton przed wyjątkową scenerią bazyliki Mariazell. Żywa szopka z naturalnej wielkości figurami Marii i Józefa, wołu, osła i owcy budzi szczególnie duży zachwyt wśród dzieci. Co więcej dla najmłodszych przygotowano adwentowy warsztat, w którym można samodzielnie wykonać prezenty świąteczne.

Radosny czas oczekiwania
fot. Materiały partnera

W Bad Gleichenberg w weekendy adwentowe odbywa się jarmark. W parku zdrojowym panuje szczególnie magiczna atmosfera, kiedy rozbrzmiewają bożonarodzeniowe melodie i migocze ciepłe światło świec, pochodni i mis paleniskowych. Centralnym elementem wioski bożonarodzeniowej jest ogromna, ręcznie rzeźbiona drewniana szopka pod potężną, starą sekwoją. Wokół szopki ustawiono udekorowane chatki adwentowe, w których można kupić coś do zjedzenia, spędzić kilka miłych chwil i zrobić świąteczne zakupy. Ogrzewane pomieszczenia warsztatowe są nie tylko dla najmłodszych. To idealne miejsce, aby samodzielnie wykonać małe lampiony, dekoracje, świece i świąteczne prezenty.

Miłośników wybornej kuchni zapraszamy tędy

Oczywiście mówiąc o Styrii, nie można zapomnieć o jedzeniu. Obfite plony Zielonego Serca Austrii przerabia się na pyszne regionalne produkty, których koniecznie trzeba spróbować, szczególnie zimą – najlepiej w jednej z ponad 160 restauracji ze znakiem jakości Kulinarium Steiermark, które serwują dania regionalne i sezonowe. Punkty te obejmują zarówno nagradzane restauracje, jak i narciarskie schroniska. Miejsca rozpieszczają podniebienia gości przysmakami, przyrządzanymi z sercem, a podawanymi ze styryjską gościnnością.

Miłośnicy wybornej kuchni
fot. Materiały partnera

Warto też wybrać się do jednego z lokali z zimową kuchnią alpejską Richarda Raucha w regionie Schladming-Dachstein. Lub do restauracji z szyldem GenussHauptstadt w Grazu. Możliwości jest naprawdę wiele! Polecamy również degustacje wina lub pierwsze próby wina z beczek bezpośrednio u styryjskich winiarzy z południowej i zachodniej Styrii.

Wybierz się do Zielonego Serca Austrii, a zakochasz się w tym miejscu!