Obserwuj w Google News

Wybrano najromantyczniejsze miasta Europy. Paryż zdeklasowany przez inną stolicę

2 min. czytania
16.11.2023 15:51
Zareaguj Reakcja

Opublikowano najnowszy ranking najromantyczniejszych miast w Europie. Według najnowszego rankingu to jednak nie Paryż, a inna europejska stolica zasłużyła na pozycję lidera. Jakie miasto najbardziej pobije serca zakochanych?

Najromantyczniejsze miasta w Europie
fot. Shutterstock

Przez długi czas to właśnie Paryż uchodził za „miasto zakochanych”. Media społecznościowe wręcz zalewały zdjęcia par, które postanowiły spędzić w nim niezapomniane chwile tylko we dwoje. Dla wielu osób to miasto jest wręcz wymarzonym miejscem na wyznanie sobie miłości czy zaręczyny z Wieżą Eiffla w tle.

Najnowszy ranking najbardziej romantycznych miast Europy może być dla niektórych sporym zaskoczeniem. Autorzy tego zestawienia tj. europejska grupa Catamaran Charter Croatia dokonali szczegółowej analizy poszczególnych stolic w Europie, biorąc pod uwagę liczbę romantycznych restauracji oraz hoteli przypadających na milion mieszkańców. Klasyfikacja została dokonana na podstawie danych serwisu Tripadvisor. Okazało się, że to nie Paryż, a inne europejskie miasto przoduje w tym przypadku.

Redakcja poleca

Najromantyczniejsze miasta Europy. Znamy wyniki rankingu

Na pierwszym miejscu zestawienia najromantyczniejszych miast Europy znalazła się Lizbona. Jak wynika z raportu, to właśnie stolica Portugalii ma największy stosunek hoteli oraz restauracji w przeliczeniu na milion mieszkańców. Jest tu aż 588 miejsc idealnych na kolację we dwoje i aż 152 romantyczne obiekty noclegowe.

Drugim najromantyczniejszym miastem okazało się Monako. Mimo niewielkiej powierzchni znajdziemy tu aż 54 romantyczne restauracje i 6 hoteli. Podium zamyka z kolei Paryż. W stolicy Francji zakochani mogą liczyć na 1387 restauracji i 542 hotele. Na milion mieszkańców przypada więc tu 648 lokali z jedzeniem i 253 hotele.

Na dalszych miejscach znalazły się kolejno:

  • San Marino,
  • Rzym,
  • Andora,
  • Amsterdam,
  • Ateny,
  • Praga,
  • Reykjavik.

Zobacz także: 5 najpiękniejszych miejsc na świecie – musisz je zobaczyć! [ZDJĘCIA]

Lizbona – najważniejsze atrakcje

Lizbona, czyli tegoroczny lider rankingu ma jednak znacznie więcej do zaoferowania niż tylko restauracje i hotele. To miasto słynie wielu zabytków i malowniczych widoków. Warto zobaczyć m.in. zachwycający klasztor "Jeronimos Monastery" czy wpisaną na listę UNESCO wieżę Belém.

Podczas pobytu w tym mieście koniecznie trzeba się także przejechać charakterystycznym żółtym tramwajem linii nr 28 i odwiedzić jedną z tamtejszych urokliwych plaż. Wieczorami warto z kolei wybrać się na romantyczny spacer gwarnymi uliczkami, aby jeszcze lepiej poczuć niezwykły klimat tego miasta.

Źródło: Radio ZET/national-geographic.pl

Kraków - Wawel
10 Zobacz galerię
fot. Shutterstock