Obserwuj w Google News

Kiedy i gdzie oglądać zorzę polarną? TOP 8 miejsc

3 min. czytania
15.11.2022 12:58
Zareaguj Reakcja

Zorza polarna to zjawisko, które większość z nas chciałaby zobaczyć na własne oczy przynajmniej raz w życiu. Późną jesienią, zimą, a także wczesną wiosną mamy na to największe szanse. Gdzie oglądać ten fenomen świetlny? W których miejscach na Ziemi występuje najczęściej? Podpowiadamy.

Zorza polarna
fot. Shutterstock

O zorzy polarnej słyszał każdy z nas. To zjawisko świetlne, które obserwowane jest głównie w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych, elektryzuje nie tylko fanów astronomii, nieba i kosmosu, ale też podróżników. Niektórzy są w stanie "gonić" za zorzą po całym świecie.

Czym tak naprawdę jest zorza polarna i gdzie najłatwiej się na nią natknąć? Znaleźliśmy dla was 8 najlepszych miejsc do podziwiania zorzy polarnej na świecie.

Czym jest zorza polarna?

Zorze polarne na naszym globie występują przeważnie na wysokich szerokościach geograficznych - głównie za kołami podbiegunowymi. Jednak nie tylko. Przy odpowiednich warunkach można podziwiać je również nad Polską (najczęściej na wybrzeżu Morza Bałtyckiego), nad Morzem Śródziemnym, a nawet... w Australii. Na północy ten fenomen nazywany jest aurora borealis, a na południu aurora australis.

I choć większość z nas wie, jak wygląda zorza - jest to prawdziwy festiwal zielonego, niebieskiego, fioletowego, a nawet różowego światła - nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak powstaje. Najprościej przybliża nam to autorka bloga Kierunek Norwegi", Sylwia Smółkowska, która od kilku lat mieszka w Norwegii i tu m.in. poluje na zorzę.

Niezwykle upraszczając proces powstawania zorzy, można napisać, że w wyniku wybuchów na słońcu oraz dziur koronalnych do Ziemi docierają fale magnetyczne (nazywane wiatrem słonecznym), które ukazują się na niebie jako przepiękna aurora. Intensywność aurory zależy m.in. od aktywności słonecznej. Według norweskich ekspertów w dziedzinie energii słonecznej w ciągu najbliższych trzech lat zorza polarna w Norwegii będzie jeszcze intensywniejsza niż dotychczas - czytamy w jednym z artykułów zamieszczonych w serwisie Kierunek Norwegia.

Norwegia jednoznacznie - ze względu na swoje położenie - kojarzy nam się z zorzami i łowcami aurory, ale nie jest jedynym zakątkiem, gdzie można obserwować ten fenomen.

Redakcja poleca

Gdzie oglądać zorze polarne? TOP 8 miejsc

Zorze polarne występują najczęściej w okresie od końca września do końca marca. Najlepiej polować na nie od godziny 18 do 1 w nocy. Dobrze widoczne są w miejscach, które są oddalone od miast - wówczas w obserwacji nie przeszkadza nam sztuczne oświetlenie.

Jeżeli marzycie o zobaczeniu tego świetlnego fenomenu, powinniście wybrać się do północnych zakątków naszej planety. Najlepiej zorzę bowiem widać w Skandynawii - w tym na norweskiej wyspie Spitsbergen, na Islandii, Grenlandii, ale też w Kanadzie, w północnych stanach USA - np. na Alasce czy na Syberii. Gdzie dokładnie ją oglądać?

TOP 8 miejsc do obserwacji zorzy polarnej:

1. Tromsø. To największe miasto północnej Norwegii słynie z tego, że tysiące ludzi przybywa tu, aby polować na zorze. Bilety lotnicze nie są drogie, podróż należy do tych krótszych, a wrażenia z wyprawy z pewnością są niezapomniane.

2. Lofoty. Ten wyjątkowy archipelag na Morzu Norweskim u północno-zachodnich wybrzeży Norwegii to miejsce, które warto obejrzeć o każdej porze roku. Zimą jednak zorza będzie wisienką na torcie naszego zwiedzania.

3. Kilpisjarvi. Okolice tego niewielkiego miasteczka w Finlandii serwują doskonałe warunki do obserwowania zorzy. W dodatku niedaleko znajduje się wioska św. Mikołaja oraz przepiękny hotel, w którym turyści nocują w przeszklonych igloo.

4. Fairbanks. Jedno z najzimniejszych miast na świecie znajduje się na Alasce. I choć turystom oferuje rekordowo niskie temperatury, można tu także dostrzec malowniczą zorzę polarną.

5. Rejkiawik. Stolica Islandii to absolutny must have wśród podróżników szczególnie ceniących sobie chłodniejsze, północne zakątki Ziemi. Warto jednak pamiętać, że jej położenie gwarantuje nam możliwość zobaczenia zorzy.

6. Murańsk. Miasto w północnej części nasady Półwyspu Kolskiego, w Rosji, to dobre miejsce na obserwację zorzy. Nie dość, że znajduje się tuż nad Zatoką Kolską, w pobliżu granicy z Norwegią i Finlandią, łatwo się tu dostać, a do tego życie na miejscu nie należy do drogich.

7. Grenlandia. Większa część tej lodowej wyspy leży w północnym kole podbiegunowym. Nic więc dziwnego, że jest to doskonały obszar do polowania na zorze.

8. Kiruna. Znajdująca się w Szwecji miejscowość to miejsce, w którym specjaliści zajmują się badaniem zjawiska, jakim jest zorza.

Mieliście okazję być w którymś z tych miejsc?